top of page

METU Formula Racing

METU Formula Racing, uluslararası Formula Student yarışmalarında yarışmak üzerine tamamen kendi tasarımı olan elektrikli otonom yarış araçlarını üretir.

METU Formula Racing 2015 yılında 6 kişilik bir öğrenci grubu tarafından kurulmuş bir Formula SAE takımıdır.

Takımın ana amacı her yıl dünyanın bir çok ülkesindeki yarış pistlerinde gerçekleştirilen ve Uluslararası Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri arasında dünyanın en prestijli mühendislik yarışması kabul edilen Formula Student yarışları için "Formula" tipi yarış aracı tasarlayıp üretmektir.

METU Formula Racing; Teknik, Otonom, Finans ve Organizasyon olmak üzere 4 temel alttakımdan oluşurken Teknik takım; Şasi, Süspansiyon, Elektrikli Güç Aktarımı, Aerodinamik olarak 4 alttakıma; Otonom alttakımı ise olmak Bilgisayarlı Görü, Tahmin ve Kontrol olmak üzere 3 alttakıma ayrılmaktadır.

2021 yılına kadar ürettiği İçten Yanmalı Motorlu araçlarla Formula Student Czech Republic, FSGermany, FSEast(online), FS Italy ve FS UK yarışlarına katılan takımımız; temel prensiplerinden olan inovatif ruhu ile 2021 yılı itibariyle 2 yeni klasmanda yarışlara katılmaya ve ülkemizi okulumuzu başarıyla temsil etmeyi amaçlamaktadır.

Bu iki yeni klasman olan Elektrikli Araç ve Otonom Araç kategorileri katılacağımız Formula Student yarışlarında ve tüm dünyada otomotiv sektöründe yeniliğe ve değişime en açık dallardan olması takımımıza kendini sürekli olarak geliştirmesi ve eğitmesi için olanak sağlamaktadır. Uluslararası yarışların yanı sıra Teknofest, Automechanika İstanbul, İnovasyon Haftası gibi ulusal etkinliklere de katılım sağlayarak farklı çevrelerle iletişim halindedir.

TİM Beyaz logo-01 (1).png
İnovaTİM Logo Dişi.png
bottom of page