top of page

Kozalak

Orman yangınlarında erken tespit ve uyarı sağlayan, hava kalitesi ölçen, zehirli, yanıcı ve patlayıcı gaz tespiti yapan bir IoT tabanlı bir sistem çözümüdür

Kozalak: Orman yangınlarında erken tespit ve uyarı sağlayan, hava kalitesi ölçen, zehirli, yanıcı ve patlayıcı gaz tespiti yapan bir IoT tabanlı bir sistem çözümüdür

 

Üzerindeki CO2, ısı, nem ve barometrik sensörlerinden aldığı veriyi yorumlayarak, modülün 50m yarıçapındaki bölgede büyümeye başlayan bir yangını tespit etmekte ve ilgili yetkililere haber verebilmekte böylece yangın büyümeden müdahale imkanı sağlamaktadır.

 

Kozalak sistemi ayrıca, sensör verilerini ve yerel hava durumunu analiz ederek yangın yayılım yönü hakkında tahminde bulunabilmekte ve yangın ile mücadele kaynaklarının daha efektif kullanılmasını sağlamaktadır.

 

Özellikle tehlikeli kimyasal ve gazlar ile çalışılan işletmeler için (madenler, endüstriyel üretim tesisleri, boyahaneler vb) zehirli, yanıcı ve patlayıcı gaz seviyelerini takip eden, eşik değeri aşıldığında ilgili yetkililere haber veren Kozalak sistemi, çok tehlikeli iş güvenliği sınıfındaki işletmeler için vazgeçilmez bir erken uyarı sistemi olmayı hedeflemektedir.

 

Kozalak, aynı zamanda ekolojik çalışmalar için de kullanılabilecek bir platformdur. Üzerindeki sensörler sayesinde hava ve gürültü kirliliği verileri, sıcaklık nem ve hava basıncı değerleri ölçümü ile çevre mühendislerine hizmet edebilmektedir.

 

LoRaWAN teknolojisi ile bir mesh network altyapısına sahip olan Kozalak modülleri, birbirleriyle şifreli bir şekilde 868mHz RF bandından haberleşmektedir. 5kmye varan haberleşme mesafeleriyle büyük açıklıklarda bile kolayca iletişim sağlayarak kesintisiz ve güvenilir bir hizmet sunmaktadır.

Sistemin web yapısı, sensör verilerine dünyanın her yerinden, anında erişim sağlanmasına olanak tanımaktadır. Kullanıcılar kendilerine atanmış kullanıcı adı ve şifre ile sisteme erişerek, sensör verilerini gerçek zamanlı olarak izleyebilmektedirler.

 

Kozalak modülleri, hiç bir altyapı gerektirmemesi sayesinde, piyasadaki muadillerine göre büyük bir avantaj sağlamaktadır. Kurulum kolaylığının yanı sıra, düşük bakım maliyetleri ve uzun yıllar dayanan pil tüketimiyle Kozalak, her tür kullanıcı için cazip bir sistem konumundadır.

 

Modüller, aynı zamanda alternatif enerji kaynakları ile beslenebilir şekilde tasarlanmıştır. Güneş paneli ya da rüzgar türbini eklentileri ile modüller yıllar boyu pil değiştirme işlemi gerçekleşmeden, mevcut pillerini şarj ederek çalışmasını sürdürebilmektedir.

 

Dış mekan için tasarlanmış olan Kozalak modülleri, IP67 standardı ile zorlu hava koşullarında bile faaliyetlerini eksiksiz olarak sürdürebilmektedir. Cihazlar ayrıca çalınma ve vandalizme karşı olarak hareket ve tilt sensörleri ile donatılmıştır.

TİM Beyaz logo-01 (1).png
İnovaTİM Logo Dişi.png
bottom of page