İnovaTİM Kaşifleri NASA’da!

1958 yılında Carl Sagan ve arkadaşlarının çalışmalarıyla başlayan şimdilerde ise NASA’nın roket ve itki sistemlerini geliştirdiği kurumdur. California Institute of Technology (Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü) ile birlikte hareket etmektedir.

 

JPL, NASA’nın Güneş Sistemi’nde robotik keşiflerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan önde gelen merkezlerinden. Aynı zamanda Mars’ın atmosferinin anlaşılmasına yardımcı olan çeşitli yörünge uydularını, yüzey araçlarını ve gezicilerini sağlıyor. Tıpkı Ay’a insan göndermeden önce de yaptığı gibi NASA, Mars’a uzay araçları göndermeye devam ediyor. Bu sayede insanoğlu, Kızıl Gezegen’e indiğinde karşılaşacağı atmosferi önceden bilip ona göre hazırlıklarını yapabilsin diye. NASA, şu anda ve geçmişteki çalışmalarıyla potansiyel basit yaşam habitatını anlamak için çalışıyor.

 

JPL gezimizin amacı, NASA’nın yaptığı son çalışmaları yakından takip etmek ve yaptığımız uydu çalışmalarını orada çalışan hocalarımıza anlatmaktır. NASA’nın bu zamana kadar diğer gezegenler ve güneş sisteminin dışına çıkan bir sürü uzay çalışmaları olmuştur. Önemli olan görevleri ve çalışmaları gezimiz sırasında bizlere eşlik eden hocalarımız anlatmıştır. Mars gezegeni için yapılan projeler; Opportunity, Curiosity, Insight projeleri yer almaktadır.

 

Şu an üzerinde çalıştıkları proje Mars 2020 projesidir. İniş takım sistemleri ve paraşüt açılma mekanizması üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Proje 2020’de fırlatılacaktır.

 

Curiosity Mars gezegeni üzerinde aktif yer almaktadır. Hâlâ dünyaya veri aktarmaktadır.

 

Insight projesi ise Mars gezegeninin toprak yapısını ve deprem yapısını inceleyecektir.  Şu an Mars’ın yörüngesine doğru ilerlemektedir. Yaklaşık 4-5 ay sonra Mars’a ulaşacaktır.

 

Bu robotik görevlerle, Mars’ın yeraltı katmanlarında su izlerine rastlandı. Bu aslında astronotların hayatlarını idame ettirebilmeleri için tüketebilecekleri, bitki yetiştirmede ve hatta roket yakıtı yapımında dahi suyu kullanabilecekleri anlamına gelebilir. Curiosity gezicisinde RAD isminde, Mars’a gidiş esnasında ve inişten sonra radyasyon seviyelerini ölçen bir cihaz var. Bununla elde edilen veriler sayesinde, Mars ekibinin nasıl bir korumaya ihtiyaç duyacağı anlaşılmaya çalışılıyor. Yine NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter aracı üzerindeki yüksek çözünürlüklü kamera, gezegeni insan ölçeğinde haritalayarak astronotların seyahatlerini planlamada yardımcı olacak.

 

İleriye bakıldığında JPL, 1 tonluk Curiosity gezicisinden daha ağır yükleri Mars yüzeyine indirebilmek için teknolojik yeteneklerini geliştirmeye devam ediyor. Bu teknolojilerden biri, mamut paraşütlerin ve devasa şişme hız kesicilerin test edildiği; Low-Density Supersonic Decelerator (LDSD) projesi. Bu proje sayesinde insanlı görevlerin desteklenmesi sağlanacak. Su ve gıda gibi paketlerin, basınçlandırılmış gezicilerin veya Mars yüzeyinden tekrar yörüngeye çıkmak için kullanılacak roketlerin taşınmasını amaçlıyor.

 

Ek olarak JPL, Mars görevindeki uzay araçlarıyla NASA’nın Güneş Sistemi’ndeki uzay araçlarıyla koordinasyonunu sağlayan hayati öneme sahip iletişim ağı Deep Space Network yönetimini de yapıyor. Bu iletişim ağı, gelecekte Dünya ile Mars arasında derin uzay yolculuğu yapacak astronotlarla iletişim kurmak için de kullanılacak.

 

NASA Cassini uzay aracını 2004’de Satürn’e gönderdi. Bu zamana kadar Satürn’e ait uydularını inceleyerek görüntüler gönderdi. Görevi 15 Eylül 2017’de Satürn’e çarptırılarak sonlandırıldı.

Mars’a gönderilen Opportunity rover aracı 8 Temmuz 2003’de fırlatıldı. Mars’ı incelemesi için gönderilen uzay aracı Dünya’ya veriler aktararak bilgiler yollamıştır. Geçtiğimiz günlerde kum fırtınasına yakalanan Opportunity’den irtibatın kesildiği bildirildi.

Neil Armstrong’un Ay’a çıktığı zaman Ay’dan getirilen bu parça NASA-JPL’de saklanmaktadır.

Mars 2020 projesi. NASA’nın 2020 yılında Mars’a yollayacağı rover aracıdır.

Mars rover Curiosity NASA’nın Mars’a yolladığı rover araçlarından birisidir. Aktif olarak çalışan bu araç, içinde bulundurduğu laboratuvar ile toprak yapısını inceleyerek toprak yapısını incelemektedir.

Derin uzay çalışmalarını incelemek için gönderilmiş olan uydular.